Dezinfekcia suchou parou
S cieľom znížiť prestoje výroby a stále dosiahnuť najvyššiu možnú účinnosť pri znižovaní zárodkov, niekoľko známych spoločností a ústavov už používa dezinfekciu suchých hmly.
V súčasnosti sa používajú rôzne typy povrchovej dezinfekcie s väčším či menším úspechom a úsilím. To zahŕňa dezinfekcia utierkou, dezinfekcia sprejom, tepelné procesy a UV svetlo. Pri studenej sterilizácii sa rozlišuje medzi vlhkou a suchou hmlou. Systém Dryfog ponúkaný našou spoločnosťou, v kombinácii s účinným biocídom na báze peroxidu vodíka a kyseliny octovej, je účinnou alternatívou.
Čo je suchá hmla?
Suchá hmla je aerosól s časticami menšími ako 10 μm (nazývaný tiež ultrajemná atomizácia). Aerosólové častice generované zariadením Dryfog majú veľkosť menej ako 7um. Aké sú výhody? Vďaka nízkej hmotnosti je suchá hmla distribuovaná lepšie ako vlhká hmla, čo zase vedie k väčšiemu kontaktu s povrchom. Dokonca aj ťažko dostupné oblasti sú dekontaminované. Kvôli malej veľkosti kvapiek je možná kondenzácia nízka, zariadenia nemusia byť zakryté alebo odložené. Aerosólové častice majú fyzikálnu vlastnosť, že keď narážajú na prekážku, nezrútia sa ani sa nepripájajú k iným aerosólovým časticiam, a preto dochádza k malej alebo žiadnej kondenzácii.
Jedno zariadenie - veľa možností
Jediným technickým predpokladom pre prevádzku systému Dryfog je prípojka stlačeného vzduchu alebo kompresor s výkonom minimálne 5 bar, a kapacitou 160L/min. Počas fázy zahmlievania musí byť vetranie vypnuté. Ak nie je možné prívod stlačeného vzduchu ovládať zvonka, je možné použiť diaľkové ovládanie. V závislosti od toho, ako je miestnosť nepriepustná, by mali byť dvere utesnené lepiacou páskou. Vďaka veľkému systému je možné dezinfikovať až 1 000 m³. Súčasne je možné dezinfikovať aj niekoľko vzájomne prepojených miestností.
Ďalšou časťou procesu je voda, tu je možné použiť buď destilovanú alebo deionizovanú vodu podľa vašich vlastných požiadaviek. Dôležitou výhodou systému je jeho ekonomika. Na kubický meter priestoru je potrebných iba 1,5 ml koncentrátu dezinfekcie. Množstvo vody, ktoré je potrebné pridať, závisí od relatívnej vlhkosti a teploty. Toto sa dá porovnať s bežnými spôsobmi. Dezinfekcia utieraním, šetrí značné náklady pri používaní materiálov. Je tiež možné dezinfikovať plénum. Na tento účel stačí do výpočtu zahrnúť ďalší priestor a odstrániť niektoré stropné panely. Ďalšou možnosťou je dezinfekcia vetracieho systému v čistej miestnosti, čo si vyžaduje osobitný postup. Hmla alebo vetranie musí byť zapnuté a vypnuté v intervaloch. Tým je zaistené, že hmla je rozptýlená vo ventilačnom systéme. Zadaním niekoľkých parametrov, ako je objem miestnosti, relatívna počiatočná vlhkosť vzduchu a teplota, je zaručený optimálny procesný tok. Za optimálnych podmienok je možné dosiahnuť mikrobiálnu redukciu o šesť rádov. Relatívna počiatočná vlhkosť vzduchu a teplota zabezpečujú optimálny priebeh procesu.
Vírusy, baktérie a spóry nemajú žiadnu šancu.
Účinnosť je ovplyvnená veľkosťou kvapôčok, relatívnou vlhkosťou v miestnosti, veľkosťou miestnosti a polohou stroja v miestnosti. Počiatočná vlhkosť by mala byť pod 60% a počas zahmlievania by nemala stúpať nad 80%. Optimálna sporicídna aktivita sa uskutočňuje medzi 70% a 80%.
Alternatíva k formaldehydu
V priamom porovnaní s často používanou fumigáciou formaldehydu je možné zistiť veľa výhod. Strata výroby pri fumigácii formaldehydom môže trvať jeden až dva dni, s roztokom Dryfog to závisí od veľkosti miestnosti a výmeny vzduchu a je to len dve až päť hodín. Porovnávacia štúdia tiež zistila, že korozívny účinok roztoku dezinfekcie je významne nižší ako korozívny účinok formaldehydu. Skutočnosť, že žieravosť nie je taká významná, ako sa niekedy obáva, sa dá vidieť aj v samotnom systéme Dryfog, ktorý je prevažne vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a nikdy sa nezistilo, že koroduje. Aby sa zabránilo korózii, je potrebné sa vyhnúť čistiacim prostriedkom / dezinfekčným prostriedkom s chlórom, pretože by to mohlo viesť k reakcii v dôsledku kyseliny peroctovej obsiahnutej v roztoku.
Ďalšími výhodami sú, že na rozdiel od formaldehydu nepredstavuje dezinfekčný roztok zdravotné riziko pre ľudí a že je dobre pripravený na budúci zákaz formaldehydu.
Zvyšky? Aké zvyšky?
Aké zvyšky môžu zostať po rozprášení? Opäť by sa mali uviesť jednotlivé zložky: peroxid vodíka a kyselina peroctová, do koncentrátu sa tiež pridáva voda. Náš Dryfog je biologicky odbúrateľný a po atomizácii zostáva iba voda, kyslík a kyselina octová. Za najnepriaznivejších podmienok by mohlo zostať najviac <0,00002 ml kyseliny octovej na m², čo je už veľmi ťažké zistiť. Za normálnych podmienok je toto množstvo omnoho menej. Na meranie zvyškov po zahmlievaní je napr. test spoločnosti Dräger s vhodnými skúmavkami na peroxid vodíka a kyselinu octovú. Malo by sa tiež spomenúť, že v miestnosti nie sú žiadne toxické výpary alebo výpary obsahujúce aldehydy.
Systém Dryfog je veľmi jednoduchý a robustný dizajn, ktorý zaručuje maximálnu možnú flexibilitu a zároveň odstraňuje poruchy. Porovnateľné systémy s rozšíreným technickým vybavením majú preto vyššiu náchylnosť na poruchy a v dôsledku toho výrazne vyššie náklady na údržbu. Nehovoriac o výrazne vyšších obstarávacích nákladoch.
Krátky popis procesu
Ovládanie systému Dryfog je jednoduché. Zariadenie je umiestnené v miestnosti a spojené so stlačeným vzduchom. Vetranie je vypnuté. Potom sa spustí skúšobná prevádzka s vodou, aby sa skontrolovalo, či funguje správne. Potom sa spustí zahmlievanie, ktoré trvá 15 - 120 minút v závislosti od veľkosti miestnosti. Takzvaný kontaktný čas alebo akčný čas je jedna hodina. Vetranie sa potom znovu zapne. Čas vetrania je zvyčajne 30 - 120 minút, v závislosti od času výmeny vzduchu. Celkový čas procesu vrátane vetrania je dve až päť hodín.
Odhadovaný čas spracovania je jasným argumentom pre aplikáciu a personálne požiadavky sú výrazne nižšie v porovnaní s fumigáciou formaldehydom. Z dôvodu netoxických vlastností sa nevyžaduje špeciálne školenie personálu.